بنیاد ملی نخبگان شعار سال پرچم ایران
پرسشگان طرح شهید رهنمون
 
 1. نخبه کیست؟

  واژه نخبه به فردی برجسته و کارآمد اطلاق می‌شود که در خلق و گسترش علم، فناوری، هنر، ادب، فرهنگ و مدیریت کشور در چارچوب ارزش‌های اسلامی اثرگذاری بارز داشته باشد و همچنین فعالیت‌های وی بر پایه هوش، خلاقیت، انگیزه و توانمندی‌های ذاتی از یک‌سو و خبرگی، تخصص و توانمندی‌های اکتسابی از سوی دیگر، موجب سرعت‌بخشیدن به پیشرفت و اعتلای کشور شود.


 2. صاحب استعداد برتر (مستعد برتر)کیست؟


  فردی‌که مستعد نخبگی است لیکن هنوز به شرایط آن دست ‌نیافته و دستیابی به آن، مستلزم فرایند هدایت و توانمند‌سازی برای کسب خبرگی و نهایتاً اثرگذاری بر محیط است.


 3. آیا می‌توان به افرادی که به تازگی دانش‌آموخته شده‌اند لفظ «نخبه» را اطلاق‌کرد؟

  خیر؛ با توجه به تعاریف فوق، مشخص است‌که دانش‌آموختگان جدید تا نخبه‌شدن راهی طولانی در پیش دارند؛ ولی دانش‌آموخته برتر را می‌توان «مستعد برتر» دانست.


 4. آیا برای افرادی که مشمول تسهیلات طرح شهید رهنمون بنیاد شده است، گواهی عضویت صادر می‌شود؟

  تسهیلات بنیاد صرفاً به دلیل احراز شرایط بهره‌مندی از هر پشتیبانی، به برگزیده اعطا می‌شود.


 5. آیا بنیاد ملی نخبگان برای افرادی که از تسهیلات این بنیاد بهره‌مند شده‌اند، گواهی بهره‌مندی از تسهیلات صادر می‌کند؟

  نیاد ملی نخبگان بر اساس اقدامات تکلیفی سند راهبردی کشور در امور نخبگان، با کمک سایر نهادهای کشور، تسهیلات متنوعی را برای اقشار مختلف اجتماع نخبگانی در سطوح مختلف فراهم آورده است. تسهیلات بنیاد به واسطه سوابق فعالیت¬های هر فرد شامل سوابق آموزشی، پژوهشی، فناورانه و سایر فعالیت¬های فرهنگی و اجتماعی به وی اعطا می¬شود. از این‌رو برگزیدگی در بنیاد ملی نخبگان افتخار جدیدی محسوب نمی¬شود که لازم باشد برای آنگواهی یا معرفی¬نامه به برگزیدگان اعطا گردد و برگزیدگان صرفاً از تسهیلات مربوط به این شیوه¬نامه بهره¬مند خواهند شد.


 6. آیا دریافت تسهیلات از بنیاد ملی نخبگان جزء افتخاراتی است که لازم است در رزومه به آن اشاره شود؟

  تسهیلات بنیاد ملی نخبگان صرفاً به‌واسطۀ سوابق فعالیت¬های هر فرد (شامل سوابق آموزشی، پژوهشی، فناورانه و سایر فعالیت¬های فرهنگی و اجتماعی) به وی اعطا می¬شود. با توجه به آن‌که تسهیلات بنیاد به منظور توانمندسازی و هموار کردن زمینۀ جذب و اثرگذاری مشمولان، طراحی شده است و اثرات و تبعات دریافت آن، به‌صورت خودکار زمینۀ ارتقای مشمولان را ایجاد می‌کند، بنابراین استفاده از تسهیلات بنیاد افتخار جدیدی محسوب نمی‌شود. به بیان دیگر، تأیید درخواست‌های متقاضی در بنیاد، صرفاً به معنای بهره‌مندی از مزایای مندرج در تسهیلات تأیید شده برای وی است و برای درج آن در رزومه، ارزش خاصی متصور نیست.
  برای مثال، فردی که در یک جشنوارۀ محصول‌محور و معتبر شرکت و در آن برگزیده می‌شود، به دلیل دستاوردی که ماهیت مستقلی دارد و در آن جشنواره ارائه شده است، برگزیده می‌شود و به همین خاطر، برگزیدگی مذکور، امتیازی برای متقاضی است و در صورتی که متقاضی امتیازات لازم را از مجموعه فعالیت‌های خود کسب کند، از پشتیبانی‌های دانشجویی بنیاد بهره‌مند می‌شود. بنابراین برگزیدگی در بنیاد، مستقل از سوابق فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناورانه و ... هر فرد نیست.


 7. هدف طرح شهید رهنمون چیست؟

  هدف این طرح، شناسایی دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی در مقاطع مختلف به‌منظور حمایت از جذب و به¬کارگیری آنان و نیز ارتقای فرهنگ اسلامی-ایرانی در اجتماع دانش‌آموختگان برتر کشور با رفع بخشی از نیازهای معیشتی این اجتماع است.


 8. اولین گام برای درخواست تسهیلات طرح شهید رهنمون چیست؟

  دانش‌آموختگانِ مؤسسه‌های علمی می توانند درخواست خود را برای استفاده از تسهیلات در پایگاه اطلاعاتی بنیاد به نشانی http://sina.bmn.ir بارگذاری کنند.


 9. متقاضیان در چه بازه‌های زمانی می‌توانند درخواست خود را برای بهره‌مندی از تسهیلات طرح شهید رهنمون برای بنیاد ارسال کنند؟

   متقاضیان در هر زمانی که دانش‌آموخته شدند  مجازند درخواست خود را برای استفاده از تسهیلات طرح شهید رهنمون در سامانه بارگذاری کنند و بنیاد حداکثر تا ۴۵روز پس از بارگذاری درخواست، پرونده را بررسی و نتیجه را اعلام می‌کند.


 10. کارگروه‌های بنیاد ملی نخبگان برای تصمیم‌گیری در خصوص تسهیلات طرح شهید رهنمون در چه بازه‌های زمانی برگزار می‌شود؟

  به طور کلی کارگروه‌های بنیاد برای بررسی درخواست متقاضیان در نیمه اول ماه‌های زوج، برگزار می‌گردد.


 11. چرا به دانشجویان، تسهیلات طرح شهید رهنمون تعلق نمی‌یابد؟

  در دوره تحصیل انتظار این است که دانشجو وقت خود را برای فراگیری و فعالیت‌های آموزشی صرف کند و جداشدن وی از محیط علمی، مطمئناً بر کیفیت تحصیل وی تأثیر منفی می‌گذارد؛ به‌همین دلیل این تسهیلات برای دوره دانشجویی در نظر گرفته نشده است. از سویی دیگر بخش مهمی از این تسهیلات، زمینه سازی برای جذب در دستگاه‌های اجرایی است که اساساً برای بعد از دانش‌آموختگی درنظر گرفته شده است. اما دانشجویان سال آخر (در هر یک از مقاطع تحصیلی) می‌توانند درخواست خود را برای بررسی پرونده، به بنیاد ارائه کنند و در صورت برگزیده شدن و پس از دانش‌آموختگی از اعتبار توانمندی شغلی، وام خرید/ ساخت مسکن، هدیۀ ازدواج و معرفی به هر یک از دستگاه‌های دولتی یا نهادهای عمومی استعلام‌کننده در خصوص وضعیت فرد از بنیاد مطابق با مقررات، بهره‌مند شوند.


 12. آیا دانشجویان و دانش‌آموختگان هر دوره تحصیلی می‌توانند برای بهره‌مندی از این تسهیلات، از شرایط دوره‌های تحصیلی قبلی استفاده کنند؟

   خیر.


 13. چنانچه متقاضیان در دوران تحصیل، مشمول پشتیبانی‌های دانشجویی بنیاد شده باشند، می‌توانند از تسهیلات طرح شهید رهنمون استفاده کنند؟

  انتخاب مشمولان هر یک از پشتیبانی‌های بنیاد، مستقل از یکدیگر است و برگزیدگان، بر اساس امتیاز حاصل از مجموع فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناورانه و فرهنگی خود مطابق با شیوه‌نامه انتخاب می‌شوند.


 14. دانش‌آموختگان کدام دانشگاه‌ها مشمول تسهیلات طرح شهید رهنمون می‌شوند؟

  دانش‌آموختگان همه مراکز آموزشی، پژوهشی و فناوری‌ داخل یا خارج از کشور ¬که صحت مدارک آنان به تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده باشد، می‌توانند درخواست خود را برای بهره‌مندی از این تسهیلات ارائه کنند و در صورت برگزیدگی، از آن برخوردار شوند.


 15. درخواست استفاده از تسهیلات طرح شهید رهنمون را به چه صورت باید ارسال کرد؟

  متقاضیان استفاده از تسهیلات طرح شهید رهنمون دانشگاه‌های داخل کشور باید به سامانه الکترونیکی بنیاد (به نشانی: http://sina.bmn.ir) مراجعه و پس از تکمیل پرونده، درخواست خود را ارسال کنند. 


 16. چنانچه متقاضی، یک بار درخواست استفاده از تسهیلات را در سامانه بارگذاری کند و با آن مخالفت شود، آیا امکان ارسال درخواست مجدد وجود دارد؟

  بله؛ متقاضی در صورت ارتقای فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناورانه و فرهنگی خود، پس از گذشت دست‌کم 3 ماه از اعلام نتیجه کارگروه، می‌تواند مجدداً درخواست خود را از طریق سامانه ارسال کند.


 17. دانش‌آموختگان‌کدام مقاطع تحصیلی می‌توانند متقاضی استفاده از تسهیلات طرح شهید رهنمون باشند؟

  دانش¬آموختگان دوره‌های تحصیلی کارشناسی، کارشناسی‌ارشد، دکتری حرفه‌ای و دکتری تخصصی و نیز دوره‌های تخصص و فوق تخصص رشته‌های علوم پزشکی مؤسسه‌ها یا دانشجویان این دوره‌ها که در سال تحصیلی زمان ثبت درخواست دانش‌آموخته خواهند شد؛ می‌توانند با مراجعه به سامانه سینا درخواست خود را ثبت کنند. 


 18. اگر فرد مشمولِ تسهیلات طرح شهید رهنمون، در مقطعی بالاتر در دانشگاه پذیرفته شود، بهره‌مندی وی از این تسهیلات به چه صورت است؟

  مانعی برای ارائۀ تسهیلات وجود ندارد؛ اما بالطبع جذب در دستگاه‌های اجرایی و بهره‌مندی وی از تسهیلات جذب و نگهداری نخبگان و استعدادهای برتر مشمول مقررات خود قرار خواهد گرفت.


 19. ارائه اطلاعات خلاف واقع، چه پیامدهایی برای متقاضی در پی دارد؟

  چنانچه در هر مرحله از بررسی‌ها مشخص شود متقاضی اطلاعاتی خلاف واقع را به بنیاد ملی ارائه کرده است، علاوه بر محرومیت از پشتیبانی‌های این شیوه‌نامه، از سایر تسهیلات و حمایت‌های بنیاد ملی محروم و عدم صداقت وی، به مراجع ذی‌ربط اعلام می‌شود و حق پیگیری موضوع به صورت حقوقی نیز برای بنیاد ملی محفوظ خواهد بود.


 20. مدارک دانش‌آموختگان دانشگاه‌های خارج از کشور، در چه صورت مورد تأیید بنیاد خواهد بود؟

  مدارک دوره‌های تحصیلی خارج از کشور باید توسط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی (حسب مورد) ارزش‌یابی و تأیید شده باشد.


 21. آیا برای دوره‌های تحصیلی که به‌صورت پژوهش‌محور طی شده‌اند، امتیاز حاصل از میانگین کل (معدل) دانش‌آموختگی در نظر گرفته می‌شود؟

  خیر.


 22. چرا در محاسبه سوابق آموزشی، امتیازات منفی نیز در نظر گرفته شده است؟

  از نظر بنیاد، دانشجویی به‌عنوان مستعد تحصیلی شناخته می‌شود که در همه شئون علمی، از جمله فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فناورانه، در بین سایر دانشجویان، برجسته باشد؛ اما این امکان نیز برای دانشجویانی که سابقه ضعیف آموزشی داشته‌اند، در نظر گرفته شده است که با تلاش بیشتر در سایر فعالیت‌ها، ضعف‌های گذشته خود را جبران کنند. بنابراین برای معدل‌های پایین، امتیاز منفی در نظر گرفته شده است تا تفاوت افراد در قوت و ضعف آموزشی در نظر گرفته شود؛ اما با کسب امتیازهای بیش¬تر در سایر بخش‌ها (به‌ویژه پژوهش) می‌توان این نقصان را جبران کرد.


 23. آیا نویسنده مسئول بودن در مقاله، تأثیری در امتیاز آن دارد؟

  خیر؛ محاسبه امتیاز هر مقاله، بر اساس تعداد نویسندگان و جایگاه فرد در بین نویسندگان (با حذف نام استاد راهنما و استاد مشاور) تعیین می شود. 


 24. چگونه می‌توان از رتبه (Q) نشریه‌های بین‌المللی مطلع شد؟

  با مراجعه به نشانی اینترنتی www.scimagojr.com می‌توان از رتبه نشریه‌ها در هر شاخه علمی مطلع شد.


 25. آیا در بررسی پرونده، همۀ مقالات بررسی و امتیاز آن‌ها محاسبه خواهد شد؟

  بر اساس شیوه‌نامه و به منظور کیفی‌سازی هرچه بیشتر بررسی فعالیت‌های پژوهشی متقاضیان، برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی‌ارشد صرفاً 5 مقالۀ برتر و برای دانشجویان دکتری صرفاً 10 مقالۀ برتر بررسی و امتیازدهی خواهد شد. سامانۀ سینا، به طور خودکار و بر اساس اطلاعات ثبت‌شده توسط متقاضی برای هر یک از مقالات (بین‌المللی، علمی-پژوهشی، علمی-ترویجی، همایش‌های ارائه‌شده به صورت سخنرانی/ پوستر)، آن‌ها را بر اساس امتیاز (از بیشتر به کمتر) مرتب می‌کند که پس از بررسی و تأیید، امتیاز کسب‌شده، در مجموع امتیازهای متقاضی لحاظ خواهد شد. به عنوان نمونه، اگر یک دانشجوی دورۀ کارشناسی‌ارشد، 3 مقالۀ بین‌‌المللی ، 3 مقالۀ علمی-پژوهشی و سه مقاله همایشی در سامانه ثبت کرده باشد، بر اساس شیوه‌نامه، صرفاً 5 مقاله‌‌‌ای که برای وی بیشترین امتیاز را دارد، بررسی و لحاظ می‌شود. در نتیجه ممکن است این متقاضی در سامانۀ سینا مشاهده کند که برخی از مقالات وی، بررسی‌نشده باقی مانده است.


 26. آیا مقالات ارائه‌شده به صورت پوستر در همایش‌های معتبر امتیاز دارند؟

  امتیاز مربوط به هر فعالیت، در جدول امتیاز حاصل از فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناورانه و فرهنگی برای شیوه‌نامۀ طرح شهید رهنمون آمده است که در آن، برای مقالات ارائه‌شده به صورت پوستر نیز امتیاز در نظر گرفته شده است.


 27. آیا با داشتن دو مقاله، امتیاز لازم برای استفاده از تسهیلات طرح شهید رهنمون را به دست می‌آوریم؟

  امتیاز مقاله با توجه به نوع آن (علمی- پژوهشی، مجلات بین‌المللی، همایش‌ها)، تعداد نویسندگان، جایگاه متقاضی در مقاله متفاوت است. از این رو نمی‌توان گفت آیا فردی با داشتن دو مقاله لزوماً می‌تواند امتیاز لازم را کسب ‌کند یا خیر.


 28. امتیاز هر مقاله چگونه محاسبه می‌شود؟

  امتیاز هر مقاله با توجه به جایگاه فرد و تعداد نویسندگان آن، بر اساس مفاد آیین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی محاسبه (https://hohm.msrt.ir/fa) می‌شود.


 29. آیا سال انتشار مقاله، در امتیاز آن اثرگذار است؟

  بله؛ امتیاز هر فعالیت پژوهشی (مقاله ، طرح پژوهشی و کتاب)، به‌ازای هر سال فاصله زمانی بین «تاریخ درخواست» و «بیشینه تاریخ دانش‌آموختگی و تاریخ انجام فعالیت»، در ضریب دوسوم ضرب می‌شود.


 30. آیا تعدد مقالات در یک همایش،‌ در افزایش امتیازات فرد اثرگذار است؟

  حداکثر به دو مقالۀ فرد در هر همایش، امتیاز داده می‌شود.


 31. مجموع امتیاز مقالات فرد در دوره کارشناسی چگونه محاسبه می‌شود؟

  در محاسبۀ مجموع امتیاز مقالات دانش‌آموختگان دوره‌ کارشناسی، امتیاز حداکثر پنج مقاله که بیشترین امتیازات را برای متقاضی دارند، در نظر گرفته می‌شود.


 32. مجموع امتیاز مقالات فرد در دوره کارشناسی‌ارشد چگونه محاسبه می‌شود؟

  در محاسبۀ مجموع امتیاز مقالات دانش‌آموختگان دوره‌ کارشناسی‌ارشد امتیاز حداکثر پنج مقاله که بیشترین امتیازات را برای متقاضی دارند، در نظر گرفته می‌شود.


 33. مجموع امتیاز مقالات فرد در دورۀ دکتری چگونه محاسبه می‌شود؟

  در محاسبۀ مجموع امتیاز مقالات دانش‌آموختگان دورۀ دکتری امتیاز حداکثر 10 مقاله که بیشترین امتیازات را برای متقاضی دارند، در نظر گرفته می‌شود.


 34. آیا برای طرح‌های پژوهشی که در حال اجرا هستند، امتیازی در نظر گرفته می‌شود؟

  خیر، صرفاً برای طرح‌های پژوهشی که به‌طور کامل یا مرحله¬ای از آن خاتمه‌یافته باشد، امتیاز درنظر گرفته می‌شود؛ ضمناً امتیاز طرح‌هایی که در دوران دانشجویی اجرا شده‌اند در صورت موافقت یا رضایت استاد راهنمای متقاضی در زمان اجرای طرح، لحاظ می‌شود.


 35. در چه صورت به طرح‌های پژوهشی در زمان دانشجویی امتیاز تعلق می‌گیرد؟

  امتیاز طرح‌هایی که در دوران دانشجویی اجرا شده‌اند، در صورت موافقت یا رضایت استاد راهنمای متقاضی در زمان اجرای طرح، به فرد تعلق خواهد گرفت.


 36. برای کدام کتاب‌ها امتیاز در نظر گرفته خواهد شد؟

  امتیاز کتاب‌ها، برای کتاب‌های علمی مرتبط با تخصص متقاضی لحاظ می‌شود و برای کتاب‌هایی با موضوعات مجموعه پرسش‌ها و آزمون‌ها ، حل‌المسائل و نظایر آن‌ها، امتیازی در نظر گرفته نمی‌شود.


 37. فهرست انتشارات مورد تأیید بنیاد چگونه تعیین می‌شود؟

  تعیین فهرست انتشارات مورد تأیید بنیاد با معاونت آینده‌سازان است یکی از مصداقهای تأیید انتشارات، وجود رویه داوری و ارزیابی مفاد کتاب تألیفی یا ترجمه‌ای در آن انتشارات است.


 38. آیا تاریخ دانش‌آموختگی فرد در امتیاز‌های وی اثرگذار است؟

  تاریخ دانش‌آموختگی در تعیین امتیاز فعالیت های پژوهشی افراد، اثرگذار است؛‌ زیرا امتیاز هر فعالیت پژوهشی، به‌ازای هر سال فاصله زمانی بین «تاریخ درخواست» و «بیشینه تاریخ دانش‌آموختگی و تاریخ انجام فعالیت»، در ضریب دوسوم ضرب می‌شود. 


 39. منظور از «سایر فعالیت‌های آموزشی ، پژوهشی ، فناورانه و فرهنگی» در جدول، کدام فعالیت‌ها است؟

  مواردی همچون کسب جوایز معتبر بین‌المللی ، همکاری با نهادهای ملی و استانی در راستای رشد و پیشرفت کشور و موارد نظیر آن‌ها که به دلیل عمومیت نداشتن، در جدول لحاظ نشده است و امتیاز آن برای متقاضی، با تشخیص معاونت آینده‌سازان تعیین می‌شود.


 40. منظور از رتبه‌های برتر آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها، رتبه درگرایش است یا رتبه کل در کد رشته امتحانی؟

  منظور، رتبه کل در کد رشته امتحانی است.


 41. چرا برای کسب رتبه اول در بین هم‌ورودی‌ها امتیازی در نظر گرفته نشده است؟

  امتیاز در نظرگرفته‌شده برای میانگین کل دروس گذرانده که با توجه به رشته و دانشگاه محل تحصیل دانشجویان، همسان‌سازی نیز می‌شود، نشان‌دهنده میزان توان‌مندی آموزشی دانشجو به صورت مستقل است؛ در حالی که رتبه دانشجو در بین هم‌دوره‌های خود، وابسته به میزان توان‌مندی هم‌دوره‌های دانشجو نیز هست. ضمناً لحاظ امتیاز برای کسب رتبه اول، در کنار لحاظ امتیاز برای میانگین کل تحصیلی، در واقع لحاظ دو بار امتیاز برای یک فعالیت است. از این رو امتیاز در‌نظرگرفته‌‌شده برای میانگین آموزشی، برای این موضوع کفایت می‌کند.


 42. چرا برای کسب عنوان استعداد درخشان در دانشگاه، امتیاز در نظر گرفته نشده است؟

  ملاک‌های دانشگاه برای انتخاب دانشجویان استعداد درخشان، مشابه ملاک‌های جدول امتیازات حاصل از فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناورانه و فرهنگی (شیوه‌نامه پشتیبانی‌های دانشجویی) بنیاد است. از این رو لحاظ امتیاز برای کسب عنوان استعداد درخشان، در واقع لحاظ دو بار امتیاز برای فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناورانه و فرهنگی متقاضی است.


 43. چرا برای کسب رتبه برتر آزمون‌های ورودی به مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری تخصصی، امتیازی در نظر گرفته نشده است؟

  با توجه به تنوع و تکثر رشته‌های آزمون‌ کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی و این موضوع که بسیاری از دانشجویان برجسته، از محل ظرفیت استعدادهای درخشان و بدون کنکور وارد این مقاطع می‌شوند، رتبه افراد در این آزمون‌ها، شاخص دقیقی برای شناسایی استعدادهای برتر تحصیلی نیست. از سوی دیگر، رتبه افراد در المپیادهای دانشجویی، در جدول امتیازات حاصل از فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فناورانه لحاظ شده است تا چنان‌چه فردی به‌صورت داوطلبانه (حتی در صورتی که از طریق استعدادهای درخشان و بدون آزمون می‌توانست وارد مقطع کارشناسی ارشد شود) وارد یک رقابت علمی دانشجویی شده و رتبه برتر کسب کرده باشد، تلاش وی در نظر گرفته شود.


 44. آیا برای رتبه‌های آزمون دانشگاه آزاد اسلامی نیز امتیاز در نظر گرفته شده است؟

  برای سال‌های اخیر که آزمون ورود به دانشگاه آزاد اسلامی، با سایر دانشگاه‌ها مشترک است، طبعاً یک رتبه کل برای فرد در آزمون اعلام می‌شود که همان، ملاک امتیازدهی است؛ اما برای سال‌های گذشته که آزمون دانشگاه آزاد اسلامی، به صورت مجزا برگزار می‌شد، امتیازی برای رتبه‌های برتر آن‌ها در نظر گرفته نشده است.


 45. بررسی پرونده و انتخاب برگزیدگان به چه صورتی انجام می‌شود؟

  بنیادهای استانی، اطلاعات بارگذاری‌شده از سوی متقاضیان را با سایر مراجع ذی‌صلاح، بررسی و راستی‌آزمایی می‌کنند و سپس بنیاد ملی افراد مشمول را بر اساس شیوه‌نامه انتخاب می‌کند 


 46. نواقص پرونده ها چگونه به متقاضیان اطلاع داده می شود و متقاضیان باید چه اقداماتی برای رفع نقص آن انجام دهند؟

  در زمان بررسی، نواقص پرونده از طریق کارپوشه متقاضی در سامانه سینا به وی اطلاع‌رسانی می‌شود و لازم است متقاضی در مهلت زمانی مذکور در پیام اعلام نقص، برای رفع نقص اقدام و پرونده خود را برای بررسی مجدد با انتخاب بخش «بررسی مجدد» به بنیاد ارسال نماید. در غیر این صورت، پس از پایان مهلت تعیین‌شده چنانچه نقص پرونده اساسی باشد، درخواست متقاضی مختومه و در صورتی که نقص غیراساسی باشد، پرونده به صورت خودکار برای بررسی به بنیاد ارسال می‌شود و امتیاز موارد رفع نقص نشده لحاظ نخواهد شد.


 47. متقاضیان چگونه می توانند از نتیجه درخواست خود اطلاع پیدا کنند؟

  نتیجه برگزیده‌ شدن یا نشدن متقاضی، از طریق کارپوشۀ وی در سامانه سینا اطلاع‌رسانی می‌شود.


 48. اگر متقاضی عضو بنیاد باشد، آیا برای بهره‌مندی از تسهیلات طرح شهید رهنمون، نیاز به ارسال درخواست دارد؟

  مجدداً تأکید می¬شود بنیاد ملی نخبگان عضو ندارد؛ بلکه به عنوان نهادی حاکمیتی در زمینه سیاست‌گذاری برای شناسایی و توانمندسازی مستعدان و به‌کارگیری و الگوسازی نخبگان در جامعه و زمینه‌سازی برای جذب و اثرگذاری آنان فعالیت می‌کند. بنابراین اصالتاً هیچ دانشجویی/ دانش‌آموخته‌ای عضو بنیاد نیست و متقاضیان بر اساس مقررات و معیارهای بنیاد، برگزیده و مشمول پشتیبانی‌های  بنیاد خواهند شد. بنابراین، همۀ متقاضیان اعم از این که پیش از این از تسهیلات بنیاد بهره‌مند شده یا نشده‌اند، لازم است بر اساس برنامه‌ زمان‌بندی مربوط به این تسهیلات، درخواست خود را در سامانه ثبت نمایند.


 49. آیا فقط دانش‌آموختگان روزانه دانشگاه‌ها مشمول تسهیلات طرح شهید رهنمون می‌شوند؟

  خیر. تنها ملاک بنیاد، برگزیده‌شدن فرد بر اساس مجموعه فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فناورانه وی است.


 50. آیا دانش‌آموختگان دانشگاه‌های غیردولتی (غیرانتفاعی، پیام نور و آزاد اسلامی) امکان بهره‌مندی از تسهیل را دارند؟

  تمام دانش‌آموختگان دانشگاه‌های کشور (اعم از دولتی و غیردولتی) امکان ثبت درخواست را دارند و در صورت برگزیده‌شدن، از این تسهیل بهره‌مند می‌شوند.


 51. آیا در بررسی پرونده، همۀ مقالات بررسی و امتیاز آن‌ها محاسبه خواهد شد؟

  بر اساس شیوه‌نامه و به منظور کیفی‌سازی هرچه بیشتر بررسی فعالیت‌های پژوهشی متقاضیان، برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی‌ارشد صرفاً 5 مقالۀ برتر و برای دانشجویان دکتری صرفاً 10 مقالۀ برتر بررسی و امتیازدهی خواهد شد. سامانۀ سینا، به طور خودکار و بر اساس اطلاعات ثبت‌شده توسط متقاضی برای هر یک از مقالات (بین‌المللی، علمی-پژوهشی، علمی-ترویجی، همایش‌های ارائه‌شده به صورت سخنرانی/ پوستر)، آن‌ها را بر اساس امتیاز (از بیشتر به کمتر) مرتب می‌کند که پس از بررسی و تأیید، امتیاز کسب‌شده، در مجموع امتیازهای متقاضی لحاظ خواهد شد. به عنوان نمونه، اگر یک دانشجوی دورۀ کارشناسی‌ارشد، 3 مقالۀ بین‌‌المللی ، 3 مقالۀ علمی-پژوهشی و سه مقاله همایشی در سامانه ثبت کرده باشد، بر اساس شیوه‌نامه، صرفاً 5 مقاله‌‌‌ای که برای وی بیشترین امتیاز را دارد، بررسی و لحاظ می‌شود. در نتیجه ممکن است این متقاضی در سامانۀ سینا مشاهده کند که برخی از مقالات وی، بررسی‌نشده باقی مانده است.


 52. امتیاز سایر فعالیت‌های نخبگانی (ردیف آخر جدول شماره 1 شیوه‌نامه) چگونه محاسبه می‌شود؟

  دانشجو فعالیت‌ مورد نظر خود را در سامانه بارگذاری می‌کند و بنیاد استانی پس از بررسی فعالیت، امتیاز آن را (حداکثر100 امتیاز) به بنیاد ملی پیشنهاد می‌دهد؛ بررسی و تأیید نهایی با بنیاد ملی خواهد بود.


 53. بنیاد ملی نخبگان برای کدام برگزیدگان، به استعلام هر یک از دستگاه‌های دولتی یا نهادهای عمومی در خصوص وضعیت فرد پاسخ می‌دهد؟

  برگزیدگانی که موفق به گذراندن دوره¬های آموزشی و مهارتی موردنیاز دستگاه/ نهاد متقاضی استخدام برگزیده (به تشخیص دستگاه) و یا دوره های اعلام شده از سوی کارگزارانی که بنیاد ملی نخبگان در این خصوص معرفی می‌کند، شوند.


 54. اعتبار توانمندی شغلی شامل چه مواردی است؟

  به تجربه مشخص شده‌است که دانش‌آموختگان برای جذب در دستگاه‌های اجرایی نیازمند برخی از مهارت‌های‌شغلی هستند که ممکن است در طول دوران تحصیل در دانشگاه به سبب رشته و تخصص، آنها را کسب نکرده باشند. از این‌رو بخشی از تسهیلات طرح شهید رهنمون به پرداخت قسمتی از هزینه‌های یادگیری مهارت‌های نرم افزار و موردنیاز برای جذب در دستگاه‌های دولتی یا نهادهای عمومی، اختصاص دارد. این نیازمندهی‌ها بر اساس نظر  معاونت آینده سازان و با همکاری کارگزاران بنیاد ملی نخبگان، به افرادی که مجاز به بهره‌مندی از آن شناخته شده باشند، در فرصت‌های تعیین‌شده اعطا می‌شود.


 55. میزان اعتبار توانمندی شغلی چقدر است؟

  اعتبار توانمندی شغلی، معادل 75 درصد از هزینه‌های یادگیری مهارت‌های موردنیاز برای جذب در دستگاه‌های دولتی یا نهادهای عمومی است. سقف این تسهیلات در هر سال تعیین و توسط ریاست عالی بنیاد ملی نخبگان ابلاغ می‌گردد. 


 56. برگزیده تا چه زمانی می‌تواند از اعتبار توانمندی شغلی استفاده کند؟

  تا یک سال پس از تاریخ برگزیدگی می‌تواند از اعتبار توانمندی شغلی استفاده کند.


 57. برگزیده تا چه زمانی می‌تواند از وام خرید/ساخت مسکن بهره‌مند شود؟

  برگزیده تا سه سال پس از تاریخ برگزیدگی می‌تواند از وام خرید/ ساخت مسکن بهره‌مند شود.


 58. هدیه ازدواج تا چه زمانی شامل فرد برگزیده می‌شود؟

  در صورت ازدواج در سال خورشیدی شامل زمان ثبت درخواست یا تا دو سال پس از تاریخ برگزیدگی، فرد می‌تواند از هدیه ازدواج بهره‌مند شود. برای مثال اگر متقاضی در ماه خرداد ازدواج نماید و در مردادماه درخواست خود را برای تسهیلات طرح شهید رهنمون ثبت کند و در صورتی که برگزیده شود، می‌تواند از هدیۀ ازدواج بهره‌مند شود. یا برای مثال اگر درخواست متقاضی برای دریافت تسهیلات طرح شهید رهمنون در مهرماه در حالی که هنوز ازدواج نکرده است، تأیید گردد تا دوسال بعد از این تاریخ و در صورتی که ازدواج نماید می‌تواند از هدیۀ ازدواج بهره‌مند شود.


 59. بنیاد ملی نخبگان تا چه مدت پس از برگزیده‌شدن متقاضی، به استعلام هر یک از دستگاه‌های دولتی یا نهادهای عمومی در خصوص وضعیت فرد پاسخ می‌دهد؟

  معرفی به هر یک از دستگاه‌های دولتی یا نهادهای عمومی استعلام‌کننده در خصوص وضعیت فرد از بنیاد ملی نخبگان، به منظور بهره‌مندی وی از مزایای در نظر گرفته ‌شده در دستگاه یا نهاد و یا ابلاغی از سوی نهادهای بالادستی به آن، تا دو سال پس از تاریخ برگزیدگی انجام می‌شود.