بنیاد ملی نخبگان شعار سال پرچم ایران
پرسشگان طرح شهید تهرانی مقدم
 
 1. نخبه‌کیست؟

  واژه نخبه به فردی برجسته و کارآمد اطلاق می‌شود که در خلق و گسترش علم، فناوری، هنر، ادب، فرهنگ و مدیریت کشور در چارچوب ارزش‌های اسلامی اثرگذاری بارز داشته باشد و همچنین فعالیت‌های وی بر پایه هوش، خلاقیت، انگیزه و توانمندی‌های ذاتی از یک‌سو و خبرگی، تخصص و توانمندی‌های اکتسابی از سوی دیگر، موجب سرعت‌بخشیدن به پیشرفت و اعتلای کشور شود.


 2. صاحب استعداد برتر (مستعد برتر)کیست؟

  فردی‌که مستعد نخبگی است لیکن هنوز به شرایط آن دست ‌نیافته و دستیابی به آن، مستلزم فرایند هدایت و توانمند‌سازی برای کسب خبرگی و نهایتاً اثرگذاری در جامعه است.


 3. آیا می‌توان به افرادی که به تازگی دانش‌آموخته شده‌اند لفظ «نخبه» را اطلاق‌کرد؟

  خیر؛ با توجه به تعاریف فوق، مشخص است‌که نودانش‌آموختگان، تا نخبه‌شدن راهی طولانی در پیش دارند؛ ولی دانش‌آموخته برتر را می‌توان «مستعد برتر» دانست.


 4. آیا افرادی که مشمول طرح شهید تهرانی‌مقدم شده‌اند، عضو بنیاد محسوب می‌شوند؟

  خیر؛ بنیاد ملی نخبگان عضو ندارد و هر یک از تسهیلات بنیاد صرفاً به دلیل احراز شرایط بهره‌مندی از هر پشتیبانی، به برگزیده اعطا می‌شود.


 5. آیا بنیاد ملی نخبگان برای افرادی که از تسهیلات این بنیاد بهره‌مند شده‌اند، گواهی بهره‌مندی از تسهیلات صادر می‌کند؟

  بنیاد ملی نخبگان بر اساس اقدامات تکلیفی سند راهبردی کشور در امور نخبگان، با کمک سایر نهادهای کشور، تسهیلات متنوعی را برای اقشار مختلف اجتماع نخبگانی در سطوح مختلف فراهم آورده است. تسهیلات بنیاد به‌واسطه سوابق فعالیت¬های هر فرد (شامل سوابق آموزشی، پژوهشی، فناورانه و سایر فعالیت¬های فرهنگی و اجتماعی) به وی اعطا می¬شود. از این‌رو برگزیدگی در بنیاد ملی نخبگان افتخار جدیدی محسوب نمی¬شود که لازم باشد برای آن گواهی یا معرفی¬نامه به برگزیدگان اعطا شود و برگزیدگان صرفاً از تسهیلات مربوط به این شیوه¬نامه بهره¬مند خواهند شد.


 6. آیا دریافت تسهیلات از بنیاد ملی نخبگان جزء افتخاراتی است که لازم است در رزومه به آن اشاره شود؟

  تسهیلات بنیاد ملی نخبگان صرفاً به‌واسطۀ سوابق فعالیت¬های هر فرد (شامل سوابق آموزشی، پژوهشی، فناورانه و سایر فعالیت¬های فرهنگی و اجتماعی) به وی اعطا می¬شود. با توجه به آن‌که تسهیلات بنیاد به منظور توانمندسازی و هموار کردن زمینۀ جذب و اثرگذاری مشمولان، طراحی شده است و اثرات و تبعات دریافت آن، به‌صورت خودکار زمینۀ ارتقای مشمولان را ایجاد می‌کند، بنابراین استفاده از تسهیلات بنیاد افتخار جدیدی محسوب نمی‌شود. به بیان دیگر، تأیید درخواست‌های متقاضی در بنیاد، صرفاً به معنای بهره‌مندی از مزایای مندرج در تسهیلات تأییدشده برای وی است و برای درج آن در رزومه، ارزش خاصی نمی‌توان متصور شد.
  برای مثال، فردی که در یک جشنوارۀ محصول‌محور و معتبر شرکت می‌کند و در آن برگزیده می‌شود، به دلیل دستاوردی که ماهیت مستقلی دارد و در آن جشنواره ارائه شده است، برگزیده می‌شود و به همین خاطر، برگزیدگی مذکور، امتیاز جدیدی برای متقاضی است؛ در حالی که برگزیده شدن برای بهره‌مندی از تسهیلات بنیاد، بر اساس امتیازاتی است که متقاضی از مجموعه فعالیت‌های خود کسب می‌کند. بنابراین برگزیدگی در بنیاد، مستقل از سوابق فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناورانه و ... هر فرد نیست و افتخار جدیدی محسوب نمی‌شود و برگزیدگی در بنیاد، مستقل از سوابق فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناورانه و ... هر فرد نیست.


 7. هدف طرح شهید تهرانی‌مقدم چیست؟

  هدف این طرح، شناسایی دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی در مقاطع مختلف و توانمندسازی آنان به‌منظور جذب در نهادهای فناورانه کشور و در نهایت، جذب آنان در نهادهای فناورانه است.


 8. دانش‌آموختگان کدام دانشگاه‌ها مشمول تسهیلات طرح شهید تهرانی‌مقدم می‌شوند؟

  دانش‌آموختگان همه مراکز آموزشی، پژوهشی و فناوری‌ داخل یا خارج از کشور ¬که صحت مدارک آنان (با توجه به رشته تحصیلی) به تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیده باشد، می‌توانند درخواست خود را برای بهره‌مندی از این تسهیلات ارائه کنند و در صورت برگزیدگی، از آن برخوردار شوند.


 9. آیا دانش‌آموختگان دانشگاه‌های غیردولتی (غیرانتفاعی، پیام نور و آزاد اسلامی) امکان بهره‌مندی از تسهیل را دارند؟

  تمام دانش‌آموختگان دانشگاه‌های کشور (اعم از دولتی و غیردولتی) امکان ثبت درخواست را دارند و در صورت برگزیده‌شدن، از تسهیلات این طرح بهره‌مند می‌شوند.


 10. یا فقط دانش‌آموختگان روزانه دانشگاه‌ها مشمول تسهیلات طرح شهید تهرانی مقدم می‌شوند؟

  خیر؛ تنها ملاک بنیاد، برگزیده‌شدن فرد بر اساس مجموعه فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناورانه و فرهنگی وی است.


 11. اولین گام برای درخواست تسهیلات طرح شهید تهرانی مقدم چیست؟

  متقاضیان می¬توانند پرونده خود را در پایگاه اطلاعاتی بنیاد به نشانی http://sina.bmn.ir تکمیل و درخواست خود را برای بررسی پرونده، به‌منظور بهره‌مندی از تسهیلات این طرح، از طریق سامانه مذکور، ارسال کنند. 


 12. متقاضیان در چه بازه‌های زمانی می‌توانند درخواست خود را برای بهره‌مندی از تسهیلات طرح شهید تهرانی مقدم، به بنیاد ارسال کنند؟

  دانش‌آموختگان و دانشجویانی که در سال تحصیلی ثبت درخواست دانش‌آموخته شوند می‌توانند در هر زمان از سال، درخواست خود را برای استفاده از تسهیلات طرح شهید تهرانی‌مقدم، از طریق سامانه سینا ارسال کنند و بنیاد حداکثر تا 45 روز کاری پس از دریافت درخواست، پرونده را بررسی و نتیجه را اعلام می‌کند.


 13. کارگروه‌های بنیاد ملی نخبگان برای انتخاب برگزیدگان طرح شهید تهرانی مقدم، در چه بازه‌های زمانی تشکیل جلسه می‌دهند؟

  جلسات کارگروه‌های بنیاد برای بررسی درخواست متقاضیان بهره‌مندی از تسهیلات طرح شهید تهرانی‌مقدم، معمولاً در نیمه اول ماه‌های زوج برگزار می‌شود. 


 14. چرا به دانشجویان (افرادی که در سال ثبت درخواست دانش‌آموخته نمی‌شوند)، تسهیلات طرح شهید تهرانی مقدم تعلق نمی‌یابد؟

  انتظار این است که دانشجو در دوره تحصیل، وقت خود را برای فراگیری و فعالیت‌های آموزشی صرف کند و جداشدن وی از محیط علمی، مطمئناً بر کیفیت تحصیل وی تأثیر منفی می‌گذارد؛ به‌همین دلیل این تسهیلات برای دوره دانشجویی در نظر گرفته نشده است. از سوی دیگر، بخش مهمی از این تسهیلات، زمینه‌سازی برای جذب در نهادهای فناورانه است که اساساً برای دوران پس از دانش‌آموختگی معنادار است. اما دانشجویان سال آخر (در هر یک از مقاطع تحصیلی) که در سال تحصیلی زمان ثبت درخواست، دانش‌آموخته خواهند شد، می‌توانند درخواست خود را برای بررسی پرونده، به بنیاد ارائه کنند و در صورت برگزیده شدن، از اعتبار توانمندی مهارتی و هدیۀ ازدواج و پس از دانش‌آموختگی، از تسهیلات جذب در نهادهای فناورانه و وام خرید/ ساخت مسکن، بهره‌مند شوند.


 15. چنانچه متقاضیان در دوران تحصیل، مشمول پشتیبانی‌های دانشجویی بنیاد (شهید وزوایی ) شده باشند، می‌توانند به دلیل در طرح مذکور،از تسهیلات طرح شهید تهرانی مقدم استفاده کنند؟

  خیر؛ برگزیدگان، بر اساس امتیاز حاصل از مجموع فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناورانه و فرهنگی خود مطابق با شیوه‌نامه طرح شهید تهرانی مقدم انتخاب می‌شوند. 


 16. دانش‌آموختگان‌کدام مقاطع تحصیلی می‌توانند متقاضی استفاده از تسهیلات طرح شهید تهرانی مقدم باشند؟

  دانش آموختگان دوره‌های تحصیلی کارشناسی، کارشناسی‌ارشد، دکتری حرفه‌ای و دکتری تخصصی و نیز دوره‌های تخصص و فوق تخصص رشته‌های علوم پزشکی یا دانشجویان این دوره‌ها که در سال تحصیلی زمان ثبت درخواست دانش‌آموخته خواهند شد؛ می‌توانند با مراجعه به سامانه سینا درخواست خود را ثبت کنند. 


 17. اگر فرد مشمولِ تسهیلات طرح شهید تهرانی‌مقدم، در مقطعی بالاتر در دانشگاه پذیرفته شود، بهره‌مندی وی از این تسهیلات به چه صورت است؟

  مانعی برای ارائۀ تسهیلات از سوی بنیاد وجود ندارد؛ اما بالطبع تصمیم‌گیری در خصوص ادامه یا قطع همکاری با برگزیده، بر اساس شرایط جدید، با نهاد به‌کارگیرنده خواهد بود.


 18. مدارک دانش‌آموختگان دانشگاه‌های خارج از کشور، در چه صورت مورد تأیید بنیاد خواهد بود؟

  مدارک دوره‌های تحصیلی خارج از کشور باید توسط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی (با توجه به رشته تحصیلی متقاضی) ارزش‌یابی و تأیید شده باشد.


 19. آیا برای دوره‌های تحصیلی که به‌صورت پژوهش‌محور طی شده‌اند، امتیاز حاصل از میانگین کل (معدل) دانش‌آموختگی در نظر گرفته می‌شود؟

  خیر.


 20. چرا در محاسبه سوابق آموزشی، امتیازات منفی نیز در نظر گرفته شده است؟

  از نظر بنیاد، دانش‌آموخته‌ای به‌عنوان دانش‌آموخته برتر شناخته می‌شود که در همه شئون علمی، از جمله فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فناورانه، در بین سایر دانش‌آموختگان، برجسته باشد؛ اما این امکان نیز برای افرادی که سابقه ضعیف آموزشی داشته‌اند، در نظر گرفته شده است که با تلاش بیشتر در سایر فعالیت‌ها، ضعف‌های گذشته خود را جبران کنند. بنابراین برای معدل‌های پایین، امتیاز منفی در نظر گرفته شده است تا تفاوت افراد در قوت و ضعف آموزشی در نظر گرفته شود؛ اما با کسب امتیازهای بیش¬تر در سایر بخش‌ها (به‌ویژه پژوهش) می‌توان این نقصان را جبران کرد.


 21. امتیاز هر مقاله چگونه محاسبه می‌شود؟

  امتیاز هر مقاله با توجه به جایگاه فرد و تعداد نویسندگان آن، بر اساس مفاد آیین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی محاسبه (https://hohm.msrt.ir/fa) می‌شود.


 22. آیا نویسنده مسئول بودن در مقاله، تأثیری در امتیاز آن دارد؟

  خیر؛ محاسبه امتیاز هر مقاله، بر اساس تعداد نویسندگان و جایگاه فرد در بین نویسندگان (با حذف نام استاد راهنما و استاد مشاور) تعیین می شود. 


 23. چگونه می‌توان از رتبه (Q) نشریه‌های بین‌المللی مطلع شد؟

  با مراجعه به نشانی اینترنتی http://www.scimagojr.com می‌توان از رتبه نشریه‌ها در هر شاخه علمی مطلع شد.


 24. آیا در بررسی پرونده، همۀ مقالات، بررسی و امتیاز آن‌ها محاسبه خواهد شد؟

  بر اساس شیوه‌نامه و به منظور کیفی‌سازی هرچه بیش‌تر بررسی فعالیت‌های پژوهشی متقاضیان، برای دانش‌آموختگان دورۀ کارشناسی و کارشناسی‌ارشد صرفاً پنج مقالۀ برتر و برای دانش‌آموختگان دورۀ دکتری صرفاً ده مقالۀ برتر، بررسی و امتیازدهی خواهد شد. سامانۀ سینا، به طور خودکار و بر اساس اطلاعات ثبت‌شده توسط متقاضی، مقالات (بین‌المللی، علمی-پژوهشی، علمی-ترویجی، همایش‌های ارائه‌شده به صورت سخنرانی/ پوستر) را بر اساس امتیاز (از بیش‌تر به کم‌تر) مرتب می‌کند تا پس از بررسی و تأیید، امتیاز کسب‌شده، در مجموع امتیازهای متقاضی لحاظ شود. به عنوان نمونه، اگر یک دانش‌آموختۀ دورۀ کارشناسی‌ارشد، 3 مقالۀ بین‌‌المللی ، 3 مقالۀ علمی-پژوهشی و سه مقاله همایشی در سامانه ثبت کرده باشد، بر اساس شیوه‌نامه، صرفاً 5 مقاله‌‌‌ای که برای وی بیش‌ترین امتیاز را دارد، بررسی و لحاظ می‌شود. در نتیجه، ممکن است متقاضی در سامانۀ سینا مشاهده کند که برخی از مقالات وی، بررسی‌نشده باقی مانده است.


 25. آیا مقالات ارائه‌شده به صورت پوستر در همایش‌های معتبر امتیاز دارند؟

  امتیاز مربوط به هر فعالیت، در جدول امتیاز حاصل از فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناورانه و فرهنگی برای شیوه‌نامۀ طرح شهید تهرانی مقدم آمده است که در آن، برای مقالات ارائه‌شده به صورت پوستر نیز امتیاز در نظر گرفته شده است.


 26. آیا با داشتن دو مقاله، امتیاز لازم برای استفاده از تسهیلات طرح شهید تهرانی مقدم را به دست می‌آوریم؟

  امتیاز مقاله با توجه به نوع آن (علمی- پژوهشی، مجلات بین‌المللی، همایش‌ها)، تعداد نویسندگان، جایگاه متقاضی در مقاله متفاوت است. به‌علاوه، مجموع امتیازهای فرد از مجموعه‌فعالیت‌های آموزشی ، پژوهشی ، فناورانه و فرهنگی در نظر گرفته می‌شود و در نهایت نیز کارگروه بنیاد، با بررسی کیفی، از میان افرادی که حد نصاب لازم را کسب کرده‌اند، برگزیدگان را انتخاب می‌کند. ازاین‌رو نمی‌توان گفت که فردی با داشتن دو مقاله، لزوماً برگزیده می‌شود یا خیر.


 27. آیا سال انتشار مقاله، در امتیاز آن اثرگذار است؟

  بله؛ امتیاز هر فعالیت پژوهشی (مقاله ، طرح پژوهشی و کتاب)، به‌ازای هر سال فاصله زمانی بین «تاریخ درخواست» و «بیشینه تاریخ دانش‌آموختگی و تاریخ انجام فعالیت»، در ضریب دوسوم ضرب می‌شود. شایان ذکر است این ضریب، بر اساس تعداد ماه‌های این فاصله محاسبه می‌شود.


 28. آیا تعدد مقالات در یک همایش،‌ در افزایش امتیازات فرد اثرگذار است؟

  بر اساس مقررات، حداکثر به دو مقالۀ فرد در هر همایش، امتیاز داده می‌شود.


 29. آیا برای طرح‌های پژوهشی که در حال اجرا هستند، امتیازی در نظر گرفته می‌شود؟

  خیر؛ صرفاً برای طرح‌های پژوهشی که خاتمه‌یافته باشد، امتیاز درنظر گرفته می‌شود؛  اما برای طرح‌هایی که طی چند مرحله اجرا می‌شوند، می‌توان برای مراحل خاتمه‌یافته، به تناسب آن‌ها، امتیاز در نظر گرفت.


 30. در چه صورت به طرح‌های پژوهشی در زمان دانشجویی امتیاز تعلق می‌گیرد؟

  به طرح‌هایی که در دوران دانشجویی اجرا شده‌اند، در صورتی امتیاز داده می‌شود که  استادی که در زمان اجرای طرح، استاد راهنمای دانشجو بوده است، موافقت یا رضایت خود را برای این که دانشجو در طرح پژوهشی مورد نظر همکاری داشته باشد، اعلام کرده باشد یا در زمان درخواست متقاضی، اعلام کند. 


 31. فهرست انتشارات مورد تأیید بنیاد چگونه تعیین می‌شود؟

  تعیین فهرست انتشارات مورد تأیید بنیاد با معاونت آینده‌سازان است که بر اساس شاخص‌های مختلف تعیین می‌شود که یکی از آن ها، وجود رویه داوری و ارزیابی مفاد کتاب تألیفی یا ترجمه‌ای در انتشارات است و بر اساس پایش‌های مستمر، به‌روزرسانی می‌شود. متقاضیان می توانند این فهرست را در بخش بارگذاری کتاب سامانه سینا مشاهده کنند.


 32. آیا تاریخ دانش‌آموختگی فرد در امتیاز‌های وی اثرگذار است؟

  تاریخ دانش‌آموختگی، صرفاً در تعیین امتیاز فعالیت‌های پژوهشی افراد، اثرگذار است؛‌ زیرا امتیاز هر فعالیت پژوهشی، به‌ازای هر سال فاصله زمانی بین «تاریخ درخواست» و «بیشینه تاریخ دانش‌آموختگی و تاریخ انجام فعالیت»، در ضریب دوسوم ضرب می‌شود.


 33. منظور از رتبه‌های برتر آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها، رتبه درگرایش است یا رتبه کل در کد رشته امتحانی؟

  منظور، رتبه کل در کد رشته امتحانی است.


 34. چرا برای کسب رتبه اول در بین هم‌ورودی‌ها امتیازی در نظر گرفته نشده است؟

  امتیاز درنظرگرفته‌شده برای میانگین کل دروس گذرانده که با توجه به رشته و دانشگاه محل تحصیل دانشجویان، همسان‌سازی نیز می‌شود، نشان‌دهنده میزان توان‌مندی آموزشی دانشجو به صورت مستقل است؛ در حالی که رتبه دانشجو در بین هم‌دوره‌های خود، وابسته به میزان توان‌مندی هم‌دوره‌های دانشجو نیز هست. ضمناً لحاظ امتیاز برای کسب رتبه اول، در کنار لحاظ امتیاز برای میانگین کل تحصیلی، در واقع لحاظ دو بار امتیاز برای یک فعالیت است. ازاین‌رو امتیاز در‌نظرگرفته‌‌شده برای میانگین آموزشی، برای این موضوع کفایت می‌کند.


 35. چرا برای کسب عنوان استعداد درخشان در دانشگاه، امتیاز در نظر گرفته نشده است؟

  ملاک‌های دانشگاه‌ها برای انتخاب دانشجویان استعداد درخشان، مشابه ملاک‌های جدول امتیازات حاصل از فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناورانه و فرهنگی بنیاد است. از این رو لحاظ امتیاز برای کسب عنوان استعداد درخشان، در واقع لحاظ دو بار امتیاز برای فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناورانه و فرهنگی متقاضی است.


 36. چرا برای کسب رتبه برتر آزمون‌های ورودی به مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری تخصصی، امتیازی در نظر گرفته نشده است؟

  با توجه به تنوع و تکثر رشته‌های آزمون‌ کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی و این موضوع که بسیاری از دانشجویان برجسته، از محل ظرفیت استعدادهای درخشان و بدون کنکور وارد این مقاطع می‌شوند، رتبه افراد در این آزمون‌ها، شاخص دقیقی برای شناسایی استعدادهای برتر تحصیلی نیست. از سوی دیگر، رتبه افراد در المپیادهای دانشجویی، در جدول امتیازات حاصل از فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فناورانه لحاظ شده است تا چنان‌چه فردی به‌صورت داوطلبانه (حتی در صورتی که از طریق استعدادهای درخشان و بدون آزمون می‌توانست وارد مقطع کارشناسی ارشد شود) وارد یک رقابت علمی دانشجویی شده و رتبه برتر کسب کرده باشد، تلاش وی در نظر گرفته شود.


 37. آیا برای رتبه‌های آزمون دانشگاه آزاد اسلامی نیز امتیاز در نظر گرفته شده است؟

  برای سال‌های اخیر که آزمون ورود به دانشگاه آزاد اسلامی، با سایر دانشگاه‌ها مشترک است، طبعاً یک رتبه کل برای فرد در آزمون اعلام می‌شود که همان، ملاک امتیازدهی است؛ اما برای سال‌های گذشته که آزمون دانشگاه آزاد اسلامی، به صورت مجزا برگزار می‌شد، امتیازی برای رتبه‌های برتر آن در نظر گرفته نشده است.


 38. بررسی پرونده و انتخاب برگزیدگان به چه صورتی انجام می‌شود؟

  بنیادهای استانی، اطلاعات بارگذاری‌شده از سوی متقاضیان را با همکاری سایر مراجع ذی‌صلاح، بررسی و راستی‌آزمایی می‌کنند و سپس بنیاد ملی افراد مشمول را بر اساس شیوه‌نامه انتخاب می‌کند.


 39. نواقص پرونده ها چگونه به متقاضیان اطلاع داده می شود و متقاضیان باید چه اقداماتی برای رفع نقص آن انجام دهند؟

  در زمان بررسی، نواقص پرونده، از طریق کارپوشه متقاضی در سامانه سینا به وی اطلاع‌رسانی می‌شود و لازم است متقاضی در مهلت زمانی مذکور در پیام اعلام نقص، برای رفع نقص اقدام و پرونده خود را برای بررسی مجدد، با انتخاب گزینه «بررسی مجدد» به بنیاد ارسال نماید. در غیر این صورت، پس از پایان مهلت تعیین‌شده چنانچه نقص پرونده اساسی باشد، درخواست متقاضی مختومه و در صورتی که نقص غیراساسی باشد (یعنی نقصی در خصوص مدارک لازم برای ثبت درخواست نباشد)، پرونده به صورت خودکار برای بررسی به بنیاد ارسال می‌شود و امتیاز موارد رفع نقص نشده لحاظ نخواهد شد.


 40. متقاضیان چگونه می توانند از نتیجه درخواست خود اطلاع پیدا کنند؟

  نتیجه برگزیده‌ شدن یا نشدن متقاضی، از طریق کارپوشۀ وی در سامانه سینا اطلاع‌رسانی می‌شود.


 41. اگر متقاضی عضو بنیاد باشد، آیا برای بهره‌مندی از تسهیلات طرح شهید تهرانی مقدم، نیاز به ارسال درخواست دارد؟

  مجدداً تأکید می¬شود بنیاد ملی نخبگان عضو ندارد؛ بلکه به عنوان نهادی حاکمیتی در زمینه سیاست‌گذاری برای شناسایی و توانمندسازی مستعدان و به‌کارگیری و الگوسازی نخبگان در جامعه و زمینه‌سازی برای جذب و اثرگذاری آنان فعالیت می‌کند. بنابراین اصالتاً هیچ دانشجویا دانش‌آموخته‌ای، عضو بنیاد نیست و متقاضیان بر اساس مقررات و معیارهای بنیاد، برگزیده و مشمول پشتیبانی‌های بنیاد می‌شوند. بنابراین، همۀ متقاضیان، اعم از این که پیش از این از تسهیلات بنیاد بهره‌مند شده یا نشده‌اند، لازم است درخواست خود را در سامانه سینا ثبت نمایند.


 42. امتیاز سایر فعالیت‌های نخبگانی (ردیف آخر جدول شماره 1 شیوه‌نامه) چگونه محاسبه می‌شود؟

  دانشجو فعالیت‌ مورد نظر خود را در سامانه بارگذاری می‌کند و در کارگروه بنیاد ملی نخبگان بررسی و امتیاز مربوطه حداکثر تا سقف 100 امتیاز، تعیین می‌گردد.


 43. به برگزیدگان طرح شهید تهرانی مقدم، چه تسهیلاتی در صورت ارائه درخواست اعطا خواهد شد؟

  الف. اعتبار توانمندی مهارتی؛
  ب. تسهیلات جذب در نهادهای فناورانه؛
  ج. هدیۀ ازدواج (در صورت ازدواج برگزیده در سال ثبت درخواست یا تا دو سال پس از تاریخ برگزیدگی)؛
  د. وام خرید/ ساخت مسکن، بعد از دانش‌آموختگی و تا سه سال پس از تاریخ برگزیدگی؛
  ه. سایر تسهیلات فرهنگی اعلامی از سوی بنیاد ملی، تا دو سال پس از تاریخ برگزیدگی.


 44. هدف از اعطای اعتبار توانمندی چیست؟

  به تجربه مشخص شده‌است که دانش‌آموختگان برای جذب در نهادهای فناورانه، نیازمند برخی از توانمندی‌های مهارتی هستند که ممکن است در طول دوران تحصیل در دانشگاه، به سبب رشته و تخصص، آن‌ها را کسب نکرده باشند. از این‌رو بخشی از تسهیلات طرح شهید تهرانی مقدم به پرداخت 75 درصد از هزینه‌های یادگیری مهارت‌های موردنیاز برای جذب در نهادهای فناورانه (تا سقف ریالی که ریاست بنیاد تعیین می‌کند)، اختصاص دارد. این نیازمندهی‌ها بر اساس نظر معاونت آینده سازان و با همکاری کارگزاران بنیاد ملی نخبگان، به افرادی که مجاز به بهره‌مندی از آن شناخته شده باشند، در فرصت‌های تعیین‌شده اعطا می‌شود.


 45. روند اعطای اعتبار توانمندی مهارتی به برگزیدگان چگونه است؟

  به طور کلی، بهره‌مندی از کمک‌هزینۀ توانمندی مهارتی، بر اساس برنامه‌های مهارتی که هر یک از برگزیدگان، برای جذب در نهادهای فناورانه نیاز دارند به آنان اعطا می‌شود. معمولاً احصای نیازمندی‌های مهارتی توسط کارگزاران انجام می‌شود. هر یک از کارگزاران، با بررسی سوابق برگزیدگان معرفی‌شده (و در صورت لزوم با انجام مصاحبه)، توانمندی‌های آنان را ارزیابی و با «نیازمندی‌های شغلی نهادهای فناورانه» مقایسه و فهرست مهارت‌های موردنیاز را به ‌صورت مکتوب، به برگزیدگان اعلام می‌کند. برگزیدگان حداکثر تا یک سال پس از تاریخ برگزیدگی، دوره‌های آموزشی را بر اساس فهرست اعلامی کارگزار می‌گذرانند. متقاضیان می‌توانند مدارک مثبتۀ شرکت در دوره‌های توانمندسازی را در کارپوشه خود در سامانۀ ثبت کنند تا پس از بررسی و تأیید، 75 درصد مبلغ هزینه‌شده، تا سقف تعیین‌شده از سوی بنیاد، به حساب متقاضی واریز شود.


 46. روند شغل‌یابی برگزیدگان طرح شهید تهرانی‌مقدم چگونه است؟

  بنیاد ، هر یک از برگزیدگان را برای جایابی در نهادهای فناورانه، به کارگزاران و بنیادهای نخبگان استانی مدنظر برگزیده معرفی می‌کند. با معرفی کارگزار، نهاد فناورانه، برگزیده را به‌صورت آزمایشی، به مدت سه ماه، بکارگیری می‌کند. کارگزار حداکثر 75 درصد حقوق، مزایا و حق بیمه کارجو را در دوره همکاری آزمایشی، از اعتبار بنیاد ملی نخبگان و مابقی را از منابع نهاد فناورانه تأمین می‌کند. پس از پایان دوره آزمایشی، نهاد فناورانه و برگزیده، در خصوص ادامه یا قطع همکاری، تصمیم‌گیری می‌کنند.


 47. مشوق بنیاد برای شرکت‌هایی که قصد جذب برگزیدگان را دارند چیست؟

  بنیاد، (از طریق کارگزاران خود) نیروهای انسانی صاحب استعداد برتر که دوره‌های توانمندی مهارتی را نیز گذرانده‌اند برای به‌کارگیری، به شرکت‌ها معرفی می‌کند و به‌علاوه، تا سقف 75 درصد (بسته به نظر شرکت به‌کارگیرنده و توافق کارگزار بنیاد با آن) از کارمزد و حق بیمۀ برگزیده را برای یک دورۀ آزمایشی سه‌ماهه‌، پرداخت می‌کند. انتظار این است که با توجه به توانمندی‌های برگزیده و دوره‌های توانمندی که بر اساس نظر کارگزار بنیاد (در راستای احراز شرایط شغل مورد نظر) گذرانده است، در طی این دورۀ آزمایشی، دو طرف بتوانند در خصوص امکان همکاری به‌صورت قطعی، به تصمیمی درست برسند.


 48. به چه گروه یا نهادهایی «کارگزار» گفته می‌شود؟

  به هر یک از شرکت‌های کاریابیِ طرف قرارداد بنیاد ملی نخبگان یا بنیادهای نخبگان استانی که وظیفه تسهیل روند جذب برگزیدگان در نهادهای فناورانه را بر عهده می‌گیرند، کارگزار می‌گویند. 


 49. برای دریافت وام خرید/ ساخت مسکن، چه مدارک و مستنداتی لازم است؟

  بنیاد، برگزیدگان متقاضی دریافت این تسهیلات را (بر اساس توافقات انجام‌شده) به بانک‌های عامل معرفی می‌کند و پرداخت تسهیلات و مدارک و مستندات لازم برای دریافت آن، بر اساس مقررات بانک است.


 50. فرد برگزیده، تا چه زمانی مشمول دریافت هدیۀ ازدواج است؟

  برگزیده، در صورت ازدواج در سال ثبت درخواست یا تا دو سال پس از تاریخ برگزیدگی، مشمول این هدیه محسوب می‌شود. برای مثال، اگر متقاضی در ماه خرداد ازدواج نماید و در مردادماه همان سال، درخواست خود را برای تسهیلات طرح شهید تهرانی مقدم ثبت کند و سپس برگزیده شود، می‌تواند از هدیۀ ازدواج بهره‌مند شود. یا به‌عنوان مثال دیگر، اگر فرد، در چهارم مهرماه سال جاری، برگزیدۀ طرح شهید تهرانی‌مقدم شود اما هنوز ازدواج نکرده باشد، چنانچه تا دوسال پس از این تاریخ ازدواج نماید، مشمول هدیۀ ازدواج می‌شود. لازم به ذکر است در تسهیلات مختلف, هدیۀ ازدواج با رویه‌های مختلف و متناسب با آن در نظر گرفته شده است لذا لازم است متقاضیان با مراجعه به متن شیوه‌نامه شرایط و مدت زمان بهره‌مندی را به دقت مطالعه نمایند.


 51. چه نهادی بر عملکرد کارگزاران بنیاد نظارت می‌کند؟

  هر یک از بنیادهای نخبگان استانی، وظیفه نظارت بر عملکرد کارگزاران استان خود را بر عهده دارند.